Zanim nadejdzie lato i rośliny już na dobre zdążą rozwinąć się po zimowej hibernacji, przychodzi prawdopodobnie najpiękniejsza pora roku – wiosna. To właśnie w tych kilku miesiącach, począwszy od marca do nawet wczesnego czerwca, krzewy i drzewa kwitną i przygotowują się na owocowanie.

Posiadając ogród, a nawet niewielką działkę dobrze uzbroić się w najpotrzebniejsze narzędzia, z pomocą których zieleń będzie mogła rozwinąć się w pełni.

Jakie rośliny i kiedy należy je przycinać?
Prace należy rozpocząć już wczesną wiosną. Dobrze wyczuć moment, gdy pogoda jest ustabilizowana, ale na gałęziach nie pojawiły się jeszcze pierwsze liście. Na początku w ogrodzie uwagę powinny przyciągnąć jabłonie (to od nich zaczyna się czynności związane z przycinaniem). Kolejne są grusze, śliwy, morele oraz nektaryny. Wiosną nie zaleca się pielęgnacji czereśni i wiśni – to owocowe drzewka, na których lepiej skupiać się latem, ponieważ są one najbardziej narażone na przymrozki.

Wiosna to także pora roku, gdy podcina się około 15 do maksymalnie 30 cm gałązki róży, hortensji krzewiastych (oraz bukietowych), powojników czy tawuł japońskich. Zanim jednak rozpoczniesz pracę w ogrodzie na dobre, upewnij się jakie gatunki roślin posiadasz i który okres w roku polecany jest na ich pielęgnację.


 Nożyce ogrodowe ręczne i elektryczne

Podstawowy rodzaj narzędzia ogrodowego, którego nie powinno zabraknąć bez względu na powierzchnię terenów zielonych oraz doświadczenie samego ogrodnika. Najbardziej popularnym są nożyce ręczne, jednak coraz częściej osoby zajmujące się ogrodem, decydują się na wersje akumulatorowe lub spalinowe. Wybór ten dyktowany jest zazwyczaj wielkością żywopłotu. Nożyce mogą służyć jednak również do pielęgnacji trawników, krzewów czy drzew. Wybierając model dla siebie, kieruj się zawsze jego jakością, ale również wagą i rozstawem ostrzy.


Sekatory

Wygodne w użytkowaniu sekatory z teleskopowymi ramionami lub poręczne, niewielkiego rozmiaru do szybkiego realizowania zadań – to narzędzia, których głównym celem jest sprawne skracanie pędów czy usuwanie gałęzi o małej objętości. Dobry sekator sprawdzi się w pielęgnacji krzewów, mniejszych drzew, kwiatów, a nawet sadzonek warzyw. Nadaje się do długotrwałej pracy za sprawą odpowiedniej budowy, a ten dodatkowo wyposażony w rozkładane ramiona – umożliwi sięgnięcie do trudniej dostępnych miejsc. Wybierz sekator jednoręczny, dwuręczny lub tyczkowy. Marka VERTO oferuje wiele modeli o ergonomicznych rękojeściach i wysokiej jakości ostrzach.


Piły ogrodowe

Piły płatnice, piły kabłąkowe czy niewielkie piły składane to kolejny rodzaj narzędzi, bez którego trudno obejść się w ogrodzie. Przeznaczone są do skutecznego cięcia mokrego oraz suchego drewna, dlatego sprawdzą się w każdych, nawet najbardziej wymagających warunkach.

Przy wyborze piły warto zwrócić uwagę na jej uzębienie – im mniejsze zęby posiada, tym bardziej precyzyjne cięcie będzie oferować. Preferencyjny może okazać się także współczynnik TPI, czyli ilość zębów na określoną powierzchnię narzędzia. Nie bez znaczenia będzie również sam materiał piły. Marka VERTO oferuje wysokiej jakości modele, które przetrwają wiele sezonów intensywnej pracy.


Siekiery i maczety

Na większe potrzeby, należy sięgnąć po narzędzia większego kalibru. Zarówno siekiery jak i maczety przydadzą się do usunięcia chorych lub martwych drzew. Narzędzia marki VERTO bez trudu uporają się z roślinami o dużej objętości i twardej powierzchni. Dzięki nim możliwe jest także zaprowadzenie porządku w ogrodzie oraz przygotowanie drewna na opał.

Do wyboru są siekiery i maczety z długimi lub krótszymi trzonkami z trwałych materiałów. Narzędzia oferowane są również z obuchami o rozmaitych kształtach oraz wadze. Dzięki dużej różnorodności dopasujesz rodzaj siekiery do swoich potrzeb.


Kosiarki

Jaką kosiarkę wybrać do swojego ogrodu? Ich szeroki wybór prawdopodobnie może przyprawiać o ból głowy mniej doświadczonego entuzjastę zieleni. Warto kierować się nie tylko sprawdzoną marką oraz parametrami urządzenia. Ważnym czynnikiem będzie w tym przypadku również powierzchnia terenu, którą dysponujemy.

Kosiarki ręczne to doskonały typ narzędzi na małe działki. Ich przechowywanie jest proste, bo nie zajmują wiele miejsca, a możliwość szybkiego uruchomienia zachęca do regularnego strzyżenia trawnika. Z kolei kosiarki spalinowe lub akumulatorowe sprawdzą się w przypadku ogrodów o większej powierzchni. Możliwość gromadzenia ściętej trawy wewnątrz urządzenia, komfort podczas manewrowania i opcja ustawienia odpowiedniej wysokości cięcia to tylko kilka udogodnień, które mogą one zaoferować.


Kosy i podkaszarki

Na bardziej wymagający teren warto rozważyć zakup podkaszarki. To urządzenia, które świetnie sobie radzą z docinaniem trawy np. blisko krawędzi chodników czy rabatek. Pozwalają za pomocą precyzyjnej pracy, osiągnąć obraz estetycznego i zadbanego ogrodu.

Kosy wizualnie mogą przypominać wspomniane powyżej podkaszarki, kosy mechaniczne zastępują jednak kosiarki wszędzie tam, gdzie znajduje się bardziej wymagający teren. Doskonale radzą sobie z roślinnością na pofałdowanej powierzchni, z licznymi nierównościami, dołkami czy zagłębieniami. Sprawdzą się również na działkach, które nie są koszone regularnie. Szybko uporają z wysokimi chwastami czy kłączami. 

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór narzędzi ogrodowych na wiosnę oraz każdą inną porę roku.


Poznaj wszystkie produkty ogrodowe