Nawadnianie roślin w ogrodzie

Ostatnie upalne lata, ale i gorące miesiące wiosenne czy nawet jesienne, motywują miłośników ogrodnictwa do większej troski o kwestię nawadniania. Pozbawione deszczu dni i delikatne, wymagające regularnego podlewania rośliny to połączenie, które zdecydowanie się nie lubi. Z tego powodu marki NEO, GRAPHITE oraz VERTO przygotowały bogatą ofertę systemów wodnych, których instalacja jest prosta nawet dla amatora, a codzienne użytkowanie nie zajmuje dużo czasu.

Z takimi akcesoriami jak węże ogrodowe, zraszacze, pompy, opryskiwacze czy złączki wszystkie rośliny rozkwitną, a trawnik zyska soczysty, zielony kolor. Zobacz jak podejść do tematu nawadniania w sposób ekonomiczny oraz odpowiedzialny pod względem ekologii.


Węże ogrodowe

Wąż ogrodowy jest najbardziej podstawowym akcesorium, niezbędnym zarówno w domowych systemach nawadniania jak i w profesjonalnych instalacjach. Pierwszym parametrem nad którym warto się zastanowić przy jego wyborze jest długość. W zależności od powierzchni ogrodu, wyposaż się w wąż, który będzie dosięgał do najdalszych zakątków działki. Zwróć uwagę również na średnicę węża. Te najbardziej popularne charakteryzują się ½”, ¾” oraz 1”. Im średnica jest większa – tym rośnie ciśnienie wody i podlewanie staje się bardziej efektywne.

Węże od marki NEO oraz VERTO charakteryzują się nie tylko wysoką klasą wykonania. Odporne są na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i posiadają więcej warstw.


Wózki i stojaki

Obowiązkowe uzupełnienie węży, które przedłużą jego użyteczność, ułatwią przechowywanie oraz korzystanie w ogrodzie. W ofercie dostępne są gotowe już zestawy węży z automatycznymi zwijaczami, które estetycznie się prezentują, jak i uniwersalne wózki czy stojaki pozwalające zastosować się do produktów różnego typu i różnej długości.

Wózki na wygodnych kołach umożliwiają prosty transport nawet masywnych węży, jednocześnie oferując porządek i natychmiastową gotowość do pracy. Stojaki doskonale sprawdzą się do zimowego przechowywania akcesoriów, gwarantując stabilność i dodatkową możliwość montażu na elewacji czy na ścianie garażu.


Zraszacze

Jeżeli zależy nam na wprowadzeniu nieco technologii do ogrodu i zastosowaniu automatycznych rozwiązań, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie zraszaczy. Do tych najbardziej podstawowych należą zraszacze statyczne, sprawdzające się szczególnie na małych i średnich przydomowych terenach zielonych. Charakteryzują się niewielkim zasięgiem, ale jednocześnie oferują szeroką funkcjonalność i sposobność łączenia w personalizowane systemy.

Dla właścicieli większych ogrodów dobrym rozwiązaniem będą zraszacze rotacyjne, zwane również turbinowymi. Z kolei profesjonalni ogrodnicy na pewno zadowolą się dalekosiężnymi zraszaczami młoteczkowymi, stosowanymi na boiskach, w sadach, na polach uprawnych czy pastwiskach. Jeżeli jednak chcesz zapomnieć o podlewaniu, to polecamy sterowniki nawadniania. Z ich pomocą ustawisz dowolny poziom oraz częstotliwość podlewania.


Złączki

Na niewiele przydadzą się jednak powyższe akcesoria, jeżeli zabraknie wysokiej jakości, trwałych złączek, które przetrwają wiele sezonów użytkowania. Aby połączyć ze sobą węże ogrodowe, pompy czy zraszacze, dobrze wyposażyć się np. w szybkozłączki. To elementy, które umożliwiają sprawną instalację oraz stworzenie wygodnego dla siebie systemu nawadniania. Reperatory z kolei, jak wskazuje ich nazwa, służą do naprawy pękniętych węży, ale także przedłużania linii wodnej.

 

Złączka do węża ogrodowego pozwala m.in. na łączenie ze sobą dwóch krótszych węży w celu uzyskania dalszego zasięgu podlewania, przyłączenia węża do zaworu lub rozdzielenia zaworu zewnętrznego na dwa lub więcej ujść wody. Złączki mogą różnić się od siebie materiałem wykonania. Wybierz dla siebie element z tworzywa sztucznego lub mosiądzu. Marki NEO oraz VERTO oferują akcesoria o wielu zastosowaniach.


Opryskiwacze

W przypadku mniejszych potrzeb lub w sytuacji bardziej precyzyjnego nawadniania roślin – dobrze zdecydować się na opryskiwacz ogrodowy. To rodzaj urządzenia, które może być częściowo napełnione środkami chroniącymi kwiaty lub sadzonki przed szkodnikami czy chwastami, a następnie wykorzystane do wygodnego opryskiwania upraw.

Opryskiwacze ręczne, naramienne lub plecakowe mogą wyróżniać się rozmaitymi pojemnościami, lancą, pompką czy akcesoriami. Dla bardziej zaawansowanych celów warto zdecydować się na urządzenie ciśnieniowe. Nawet duża pojemność opryskiwacza tego typu, przy odpowiedniej konstrukcji zakładanej na plecy, wpływa na komfort pracy i możliwość jej wydłużania, bez potrzeby ciągłego napełniania pojemnika.


Pojemniki na deszczówkę

Podlewanie ogrodu deszczówką to nie tylko ekonomiczne rozwiązanie dobre dla portfela, ale i jednocześnie zupełnie logiczny krok w stronę świadomego oraz nowoczesnego systemu nawadniania. W przeciwieństwie do wody z kranu – kumulowana woda deszczowa nie zawiera szkodliwego dla roślin chloru i fluoru.

Pojemniki na deszczówkę marki NEO zapewniają zbieranie wody z opadów bez względu na wielkość ogrodu, którym się dysponuje. Oferowane w różnych pojemnościach, z wygodnymi kranikami i odpowiednio zabezpieczone przed zaśmieceniem liśćmi czy owadami – sprawdzą się także na działce, w sadach oraz przy niewielkich polach uprawnych. 


Pompy

To rozwiązanie dla zaawansowanych entuzjastów ogrodnictwa. Pompy ogrodowe są połączeniem układu hydraulicznego, silnika i właśnie pompy, które razem umożliwiają wydobycie wody na powierzchnię. To profesjonalne urządzenia o specjalistycznej konstrukcji, pozwalające na pobieranie materiału przez zanurzenie lub umieszczenie w studniach. Dobrze sprawdzają się w miejscach, które pozbawione jest stałego przyłącza wody lub to przyłącze znajduje się w dużej odległości od ogrodu.

Za sprawą pomp można zwiększyć zasięg swojego działania, a także wykorzystać naturalnie występujące i darmowe źródła do skutecznego nawadniania.